Nacházíte se zde: Úvod > Aktuální informace > Povodně květen 2010

Povodně květen 2010 (21.05.2010)

 

Záchranný tým ČČK Ostrava se zapojil do pomoci při povodních v oblasti Karvinska, Ostravy a v obci Troubky.

Činnost týmu v jednotlivých dnech:

pondělí 17.5.

V 7 hodin ráno byl Záchranný tým požádán ředitelkou Úřadu OS ČČK Karviná o pomoc při zřizování a chodu chystaných evakuačních center v Karviné, vše po dohodě s ředitelkou Úřadu OS ČČK Ostrava, který tým zřizuje. Vedení týmu vyhlásilo pohotovost všem členům a došlo ke svolání a organizaci personálního obsazení jak pro tento den, tak také pro předpokládanou pomoc ve dnech následujících.

Členové týmu zajistili svoz potřebného materiálu sanitním vozidlem z krajského pohotovostního skladu ČČK v Ostravě do Karviné (skládací lehátka, spací pytle, deky, ošacení,…). V odpoledních hodinách došlo k odvozu holínek pro potřeby OS ČČK Frýdek-Místek, kteří se podíleli na stavění protipovodňové hráze u řeky Ostravice. Hned poté se členové týmu odebrali do Karviné, kde pomáhali se zřizováním dvou evakuačních center pod vedením ČČK Karviná na ZŠ Borovského a ZŠ Na Pramenech, poté se podíleli na registraci evakuovaných a zajištění potřebné péče pro ně.

úterý 18.5.

V dopoledních hodinách se vedení týmu zúčastnilo koordinační schůzky humanitárních organizací působících v kraji, jejíž výsledkem byla společná domluva na dalším postupu monitoringu a koordinace pomoci všech zasažených oblastí kraje.

V podvečerních hodinách se členové týmu v Karviné podíleli na žádost Krizového štábu města na mapování potřeb jednotlivých zasažených domů v městské části Lázně Darkov.

středa 19.5.

V tento den se prováděl monitoring zasažených oblastí, které byly vybrány krizovým štábem města Karviná. Po celý den se členové ZT věnovali lidem v postižené oblasti, mapovali jejich potřeby a poskytovali psychosociální pomoc. Někde bylo dokonce nutné dojet k zaplaveným domům na motorových člunech. V oblasti Karvinska se do pomoci zapojili členové všech okolních Oblastních spolků ČČK – kromě Karviné tedy Ostrava, Opava i Frýdek-Místek. Ve večerních hodinách sanitní vozidlo asistovalo u evakuace obydlí souvisejících se sesuvy půdy.

čtvrtek 20.5.

Proběhla opět schůzka humanitárních organizací podílejících se v kraji na pomoci postiženým občanům. Jinak byl tento den vyhrazen k prvnímu odpočinku členů týmu před dalším nasazením.

pátek 21.5. – neděle 23.5.

Na žádost Ústřední pohotovostní záchranné jednotky ČČK vyjíždí členové ZT do obce Troubky. Zde se po celé tři dny podílejí na monitoringu všech zasažených domů, poskytování psychologické a zdravotnické první pomoci. V neděli sanitní vozidlo týmu pomáhá částečně také ještě v Karviné s rozvozem pomoci a také sváží materiál zpět do krajského pohotovostního skladu ČČK.

pondělí 24.5.

Sanitní vozidlo společně se členy Humanitární jednotky ČČK Ostrava rozváží humanitární pomoci v Ostravě.

K tomuto dni je činnost Záchranného týmu ČČK Ostrava v souvislosti s povodněmi ukončena, v případě požadavku je ale tým nadále připraven pomoci. Důvody k ukončení činnosti jsou především dva – momentálně nemáme požadavek na pomoc, sanitní vozidlo a členové týmu jsou blokování zdravotnickými asistencemi (Zlatá a Čokoládová Tretra, Janáčkův Máj, Den plný radosti, fotbalová utkání). 

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem humanitárním organizacím a složkám IZS, se kterými jsme během pomoci spolupracovali a také Nadaci OKD, která flexibilně zareagovala a hned druhý den naší pomoci uvolnila finanční prostředky ke krytí provozních a materiálových výdajů členů týmu - dobrovolníků, kteří se na pomoci podíleli.

Marek Prášil
jednatel
Záchranný tým ČČK Ostrava

 

 


| Nahoru ↑

Design | Plaváček webdesign | Ikony