Nacházíte se zde: Úvod > Aktuální informace > Hrad žil první pomocí také v roce 2014

Hrad žil první pomocí také v roce 2014 (15.09.2014)

Dne 7.9 2014 proběhl na Slezskoostravském hradě již 7. ročník soutěže nezdravotnických složek Integrovaného záchranného systému Hrad žije první pomocí.
    Celá akce byla zahájena v 9:30 slavnostním nástupem, kde zúčastněným 13 týmům popřál hodně štěstí ředitel pro bezpečnost a zdraví ArcelorMittal Ostrava, Ing. Jiří Michálek, MBA, dále zástupkyně firmy Starbucks Veronika Schmuchová, předsedkyně Oblastní výkonné rady ČČK Ostrava JUDr. Milada Němčíková a taktéž nemohlo chybět úvodní slovo ředitele soutěže Ing. Miroslava Osmančíka. Po vyslovení slibu soutěžících a rozhodčích se soutěžní družstva rozmístila na soutěžní stanoviště.
    Pro soutěžní týmy bylo letos připraveno 10 originálních modelových situací. Posádky policistů, příslušníků vojenské jednotky a profesionálních i dobrovolných hasičů se potýkaly se situacemi jako např. srážka dvou cyklistů, autonehoda nebo použití automatického externího defibrilátoru.
Během soutěže byl pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program, Počasí bylo nádherné, a tak se prostory hradu velmi rychle zaplnily zejména malými návštěvníky, pro které byla připravena soutěžní trať s nejrůznějšími úkoly. Dospělí návštěvníci mohli navštívit stánek Městské nemocnice Ostrava, kde jim byl zdarma naměřen krevní tlak a hladina cukru v krvi, dále tento stánek zprostředkovával poradenství o výživě a mohli se i podívat na jejich sanitní vozidlo.  Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje přispěl do programu svou statickou ukázkou hasičské plošiny AP 30 a hasičského auta CAS 27 a jejich stánkem, který se zaměřil na prevenci požárů. Svou činnost prezentovala i Vodní záchranná služba ČČK, která na místě měla člun a své nové sanitní vozidlo. Děti i jejich rodiče se dozvěděli spousty nových informací u organizace IFMSA CZ, která ukazovala první pomoc a měla připravenou i velmi oblíbenou Nemocnici pro medvídky. Stánek Aktivu Besip děti seznámil se základy bezpečnosti silničního provozu a prevenci dopravních nehod. Návštěvníci měli v průběhu akce možnost shlédnout i různé dynamické ukázky. Jako první se předvedli záchranáři Městské police Ostrava, kteří slanili se psem z hradních zdí a ten potom hledal člověka ztraceného v sutinách. Jejich kolegové na místě celý den prezentovali svou výzbroj a výstroj, vozidlo Crafter a dále si návštěvníci mohli díky speciálním brýlím vyzkoušet na vlastní kůži negativní vliv alkoholu a drog na organismus. Další oblíbenou dynamickou ukázkou byla ta od Báňské záchranné stanice, záchranáři transportovali zraněného člověka v transportní vaně pomocí lanovky. Po celý den pak prezentovali své vozidlo UNIMOG, vysokozdvižnou plošinu DENKA LIFT DN 30 a vybavení pro potápěčskou a lezeckou činnost. Letošní novinkou byla přítomnost Celního úřadu Moravskoslezského kraje, kteří předváděli vozidlo KAPSCH na kontrolu mýtného a své zásahové auto. Bylo zde i mnoho preventivních stánků – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, podologické poradenství, ČČK Ostrava, maskování poranění veřejnosti a HIT rádio Orion. Ve dvě hodiny odpoledne proběhla i ukázka zásahu složek IZS u simulované autonehody s dvěma zraněnými. Během dne mohli návštěvníci shlédnout vystoupení Roots company a gymnastického souboru z MS KASPV.
 Po páté hodině odpolední, před vyhlášením vítězů, pronesla náměstkyně primátora Statutárního města Ostravy Ing. Simona Piperková, tisková mluvčí ČPZP Ing. Elena Mazurová a předsedkyně Oblastní výkonné rady ČČK Ostrava JUDr. Milada Němčíková závěrečné slovo soutěže. Pak již přišly na řadu dlouho očekávané výsledky. Družstva mohla získat maximálně 3500 bodů a prvních 5 míst obsadily následující týmy:
1. místo - SPJ KŘP ČR MS Kraje - 3205 bodů
2. místo - SPJ KŘP ČR MS Kraje, 4. oddělení - 3015  bodů
3. místo - JSDH Hlučín - 2885 bodů
4. místo - SMO - Městská policie Ostrava - 2870 bodů
5. místo - PČR SPJ MS kraje I (1. skupina) - 2808 bodů
Letos poprvé byla vyhlášena ještě dvě mimořádná ocenění. První bylo za nejlepší kardiopulmonální resuscitaci, kterou soutěžící prováděli na jednom ze stanovišť. Toto ocenění získal velitel vítěného týmu SPJ KŘP ČR MS Kraje Michal Kohut. Druhé ocenění získalo taktéž družstvo z vítězných příček. Tým Městské policie Ostrava - SMO byl odměněn za nejlépe odvedený výslech, který se soutěžícími dělala profesionální kriminalistka taktéž v rámci soutěžního stanoviště.

Vítězům gratulujeme a těšíme se zase za rok na 8. ročníku Hrad žije první pomocí !!!
Vítězům gratulujeme a těšíme se zase za rok na 8. ročníku Hrad žije první pomocí !!!


| Nahoru ↑

Design | Plaváček webdesign | Ikony