Nacházíte se zde: Úvod > Aktuální informace > 8 dní, přes 1400 hodin a 51 členů ČČK v akci

8 dní, přes 1400 hodin a 51 členů ČČK v akci (20.07.2011)

Od 11. do 18. července zajišťoval Záchranný tým ČČK Ostrava dvě nejvýznamnější akce roku v Ostravě - Mistrovství Evropy v atletice do 23 let a 10. ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava.


Příprava na tyto asistence začala již více jak půl roku předem. Bylo potřeba domluvit rozsah našich služeb, pravidelně se zúčastňovat jednání a schůzí organizačních výborů, oslovit okolní OS ČČK ke spolupráci, vytvořit přesné rozpisy služeb, připravit materiál, atd. O rozsahu akce vypovídá nadpis toho článku – celkem se sloužilo 8 dní, bylo finálně odslouženo přes 1400 hodin a na zajištění se podílelo 51 zdravotníků, sester, záchranářů a lékařů ČČK.


Služby na atletickém Mistrovství Evropy byly většinou 12-ti hodinové. Kromě hlavní plochy městského stadionu, kde byly přítomny 2 hlídky a sanitní vozidlo se dále sloužilo na cvičné ploše, rozcvičovacím stadionu, při slavnostním zahájení na Prokešově náměstí, slavnostním zakončení ve Sportovní hale SAREZA a také byla vyčleněna služba pro případ zranění diváků. V průběhu celého šampionátu jsme spolupracovali s lékařským týmem MUDr. Petra Sikory, lékaře atletické reprezentace. Členové našeho týmu se podíleli na ošetření několika desítek úrazů – od drobných poranění typu odřenin či puchýře (pro zajímavost - těch zde bylo velice mnoho díky oficiálnímu obutí rozhodčích, které nejspíše nebylo moc pohodlné a nejméně u 10 rozhodčích způsobilo puchýře na obou nohách), přes různé rány až po poranění pohybového aparátu (svalová zranění, zlomeniny, podvrtnutí), interní stavy (epileptický záchvat) a nemálo kolapsových stavů (především po závodě 20 km v chůzi). Naši členové také díky jazykové vybavenosti nejednou doprovázeli atlety k ošetření do nemocnice, kde s nimi byli po celou dobu ošetření přítomni. Nebyla to první takto velká akce, Záchranný tým zajišťuje každoroční mítink Zlatá Tretra a v roce 2007 jsme zajišťovali Mistrovství světa v atletice do 17-ti let. Už nyní se těšíme na další významnou atletickou akci, která by se v Ostravě měla konat v roce 2014 nebo 2015.


Festival Colours of Ostrava, který se konal letos podesáté zajišťuje náš tým pravidelně již několik let. V areálu festivalu jsou zbudovány celkem 3 ošetřovny – 2 u hlavních pódií a jedna pevná v areálu Slezskoostravského hradu, v době koncertů vyjíždí zdravotníci i s vozidlem také na Kostelní scénu. Služba je zajišťována non-stop 24 hodin denně, ve službě jsou na každém stanovišti 3 zdravotníci a v nejvytíženějších časech také 2 lékaři. Zajímavostí letošního ročníku je, že jsme vzhledem k umístění naše sanitního vozidla na atletice využili spolupráce s Grupou ratownictva Polského červeného kříže Bialsko-Biala, kteří přijeli svým sanitním vozem a celou dobu s námi na festivalu sloužili. Během festivalu bylo ošetřeno přes 250 osob, od lehkých zranění, přes kolapsy, otok dýchacích cest, neurologické stavy až po zajímavá zranění typu pokousání psem či výhřez obratle. Několikrát byli zranění účastníci po konzultaci s dispečerem IBC polskou sanitou převezeni do nemocničního zařízení či u vážnějších případů byla přivolána přímo posádka ZZS na místo události.


Na závěr bychom chtěli poděkovat členům okolních Oblastních spolků ČČK Opava, Karviná a Frýdek-Místek, bez jejichž spolupráce bychom obě akce nemohli personálně zvládnout, partnerům z Polského červeného kříže Bialsko-Biala, kteří nám přijeli pomoci svým sanitním vozidlem a v neposlední řadě posádkám záchranné služby a dispečerům Integrovaného bezpečnostního centra MsK s nimiž jsme během těchto dnů spolupracovali.

                                                                                                                                                                Marek Prášil


| Nahoru ↑

Design | Plaváček webdesign | Ikony