Nacházíte se zde: Úvod > Soutěže a cvičení > Cvičení

Cvičení v roce 2014

Členové Záchranného týmu tento rok zdokonalovali své schopnosti nejen na mnoha víkendových cvičeních, ale vyjeli i na ta celorepubliková a dokonce i přes hranice na Slovensko a do Polska (viz. kapitola Mezinárodní spolupráce). Samozřejmě s radostí pomohli i na cvičeních Speciální pořádkové jednotky Policie ČR, cvičení první pomoci pro Motion Tech, Hasičských záchranných sborů Moravskoslezského kraje či mladých zdravotníků z Místních skupin ČČK.

Cvičení SPJ Policie ČR

Poslední dva únorové dny vyjelo šest našich zdravotníků na Staré Hamry, kde v roli rozhodčích, figurantů a maskérů pomáhali s uskutečněním celorepublikového cvičení pro členy pořádkových jednotek Policie ČR. Během obou dnů měli policisté za úkol vyřešit tři modelové situace, které prověřily jak jejich znalosti první pomoci, tak jejich fyzickou zdatnost.

Ve čtvrtek si museli poradit s oběšenou osobou, nehodou na kole s podezřením na poraněnou pánev a pád ze skály. V pátek pak pomáhali dvěma osobám, které se zranily po pádu z kola, parašutistovi, který po nepovedeném seskoku uvízl na stromě, a poté se museli slaňovat za zraněnými ze skály.

Rescue Marathon

obrázek
Rescue Marathon

Záchranný tým ani tento rok nechyběl na akci Rescue Marathon. Letos měla Ostrava opravdu silné zastoupení, protože krom týmu ZT OS ČČK Ostrava se účastnil i tým Mládeže OS ČČK Ostrava a doplnili je tři figuranti a dva hodnotící.

V pozdních nočních hodinách z pátku na sobotu proběhly dvě simulace, které měly prověřit schopnost spolupracovat mezi všemi účastníky cvičení. První byl zásah v blízkém lese, kde došlo k sesuvu půdy na továrnu a ubytovnu a zranění mnoha lidí. Úkolem zasahujících bylo zajistit transport zraněných z místa události a následné nejnutnější ošetření před převozem do nemocnice. Druhá noční situace se týkala potyčky demonstrantů. Po krátkém spánku čekal na účastníky velmi náročný denní program.

Všechny týmy se musely vypořádat s trasou dlouhou 25 kilometrů, na které bylo připraveno 15 stanovišť, která měla za úkol prověřit nejen znalosti první pomoci, ale i jejich fyzickou zdatnost a orientační smysl. Mezi situacemi bylo například tonutí, znásilnění nezletilé dívky farářem či pokus o sebevraždu. Po ukončení hlavní části cvičení se zájemci mohli zúčastnit nočních workshopů zaměřené na pátrání v terénu, psychohygienu a sebeobranu, vyměňovat zkušenosti a zážitky se zdravotníky ze všech koutů České i Slovenské republiky, nebo jen odpočívat a zpívat si s kytarou. Naši členové modelové situace, nevyzpytatelný terén, celkové vyčerpání a další komplikace zvládli a opět si odváží mnoho zážitků, na které asi nezapomenou.


| Nahoru ↑

Design | Plaváček webdesign | Ikony